Betina – urocze miejscowości na Murter w Chorwacji

Betina położona jest na północno – wschodnim wybrzeżu wyspy Murter w Chorwacji. Podobno mówią, że to jedno z najpiękniejszych miejsc nad Adriatykiem. Tego nie wiem, ale faktycznie coś w sobie ma – jest urocza i szalenie klimatyczna. I bardzo spokojna.

Ponieważ nie istnieje fizyczna granica między Betiną a Murter, o mały włos jej nie przegapiliśmy. Byłaby to wielka strata, ponieważ w Betinie spędziliśmy naprawdę fajny dzień. Był spacer niesamowicie klimatycznymi uliczkami i urokliwym nabrzeżem. Zjedliśmy i lody, i słynne betińskie pomidory (podlewane wodą tak słodką, jak i słoną), a i wyszaleliśmy w wodzie. W Betinie, przy samym parkingu, jest bardzo fajna, dość rozległa plaża, idealna dla tych, którzy lubią łagodne wejścia do wody, a nie przepadają za skałkami. Wprawdzie życia pod wodą w niej nie ma, ale można poskakać, poleżeć. Dla nas była to miła odmiana.

Nazwa Betina pochodzi od celtyckiego słowa „bet”, co oznacza usta i opisuje wygląd naturalnie ukształtowanego wejścia do jej portu.

Co można zobaczyć w Betinie? Z pewnością kościół parafialny św. Franciszka z Asyżu, Muzeum Budowy Drewnianych Łodzi (Muzej Betinske Drvene Brodogradnje), ale nas za serce chwyciło to, co zawsze, czyli dalmatyńskie budynki, stare drewniane łodzie i urokliwe uliczki z kamieniczkami o niebieskich okiennicach. Jak tam było ładnie! Ta miejscowość zdecydowanie ma urok i klasę. Planuję tam kiedyś wrócić.

Tymczasem zapraszam Was na spacer po Betinie:

mzb

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*
Strona WWW

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.