Jezera i Tisno na Murter w Chorwacji

Jezera i Tisno to dwie małe osady położone na wyspie Murter w Chorwacji. Z czym będą mi się kojarzyć? Z błękitno-białą harmonią, żarem lejącym się z nieba, spokojem i wyludnionymi uliczkami oraz z burkiem ze szpinakiem jedzonym pod Ultra, zapijanym jakimś lokalnym napitkiem 0%.

Odwiedziliśmy te dwie miejscowości, rezydując w Murter. To była szybka wycieczka, bo choć pogoda miała stonować, to i tak nie mogła się oprzeć – częstowała nas tropikalną aurą. Nic dziwnego, że na ulicach nie było ludzi. Kto mógł, siedział na plaży, a kto musiał – w domu.

Ale i tak było fajnie, śmiesznie i pięknie. Nie zapuszczaliśmy się w odległe rejony, więc mogę właściwie odnieść się do centrum miejscowości – są śliczne. Mają swój urok i klimat. Są bardzo nadmorskie i wakacyjne. Można i pospacerować, i popatrzeć na łodzie, i wypić coś, a i zjeść. Podobało nam się bardzo. To był miły dzień i odskocznia od „przemysłowego” charakteru naszej bazy, miejscowości Murter.

Zapraszam Was na spacer uliczkami osad Jezera i Tisno

Jezera

Jezera są najmniejszą miejscowością i portem na północno-wschodnim brzegu wyspy Murter w Chorwacji. Osada ma bardzo dalmatyński i szalenie rybacki charakter – nie mogłam oderwać oczu i aparatu od stacjonujących jej zatoczce łodzi. Oczywiście największe wrażenie, jak zawsze, robiły na mnie te stare, nadgryzione zębem czasu i nadtrawione adriatycką solą.

Nazwa Jezera pochodzi od rozlewisk (niektórzy mówią na to po prostu kałuże), które za sprawą opadów deszczu, jesienią i zimą tworzą się w dolinie (a znikają wiosną) – podobno do złudzenia przypominają jeziora.

Uważa się, że dobrze ukryta i cicha zatoka, na północno-wschodnią stronę wyspy, gdzie znajdują się Jezera, przyciągnęła mieszkańców już w 1298. roku. Z licznych kościółków i zabytków sakralnych głównie z XVII i XVIII wieku najbardziej znany jest kościół Gospe od zdravlja z 1720. roku.

Jezera są jednym z najpotężniejszych ośrodków połowów w Dalmacji. Tu można kupić świeżą rybę (od rybaka, który wrócił właśnie z połowów), to z nimi kojarzycie (jeśli kojarzycie) Big Game Fishing – międzynarodowe wędkarstwo sportowe dużych ryb (tuńczyk, miecznik i rekiny).

 

Tisno

Tisno to niewielkie, najmłodsze miasteczko na wyspie Murter w Chorwacji, położone częściowo na wyspie, a częściowo na lądzie. To tu znajduje się zwodzony most, któy łączy wyspę z lądem (i któy nie chciał nas wypuścić, ku mojej uciesze, kiedy wracaliśmy z wakacji do domu).

Pierwsze wzmianki o Tisno pojawiły się w 1474 r.

Miejscowość jest urocza i bardzo… błękitno-biała. Mogłabym spacerować jej uliczkami w nieskończoność. Bardzo podobał mi się i klimat, i wyspiarski charakter.
Piękne kamienne domy, tradycyjna zabudowa, nadmorska promenada, urokliwe uliczki, a także lodziarnie i kawiarenki, sklepiki oraz ocean wakacyjnego uroku i dalmatyńskiego wdzięku. Są też zabytki, świadczące o długiej i burzliwej przeszłości miasteczka.

Turysta, który jest spragniony kontaktu z historią i sztuką, może odwiedzić wiele domów bożych (św. Marcina, Ducha Świętego, św. Rocha, pozostałości bazyliki z połowy V wieku, sanktuarium Matki Bożej Karavaja), ale i ludzkich (ruiny willi rustica z przełomu II i III wieku, dom rodzinny Gelpi, dom rodziny Banchetti, dom rodziny Denari, pałac Katunaric i pałac Mazzura).

Tisno to także fajne plaże, baza nurkowa, życie wieczorne i nocne. Fajna baza wypadowa i miejsce na wakacje.

Monika Zalewska-Biełło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*
Strona WWW

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.