Trogir – najpiękniejsze miasteczko w Chorwacji

Miasteczka w Chorwacji, idealnym miejscu na spędzenie urlopu, są niesamowite i piękne – mają niezwykłą architekturę i klimat (z wyjątkiem Novalja, która zrobiła na nas posępne wrażenie). Jednak i tak najpiękniejszy jest Trogir.

tr

Co wyjątkowego jest w Trogirze? Wszystko. To przede wszystkim architektura – Pałac Stafileo, Katedra św. Wawrzyńca, brama Lądowa, baszta czy kamieniczki, ale to akurat nie jest odkrywcze – starówka Trogiru została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

11

Ale nie tylko o zabytki tu chodzi. Trogir ma niesamowity klimat. Naprawdę jest wyjątkowy. Spacer urokliwymi, wąskimi uliczkami starówki – tak za dnia, jak i wieczorem – uwielbiamy! Tam nawet chaos i totalny gwar, ścisk na moście, galimatias na skrzyżowaniu koło targowiska nie denerwują tak, jak by mogły. Trogir ma to wybaczone (choć im bliżej szczytu wysokiego sezonu, tym trudniej).

DSC_0083

Trogir to nie tylko starówka, ale i żyjące swoim życiem targowisko, bliskość wyspy Ciovo (która jest naszym rajem na ziemi, niestety coraz bardziej na niej tłoczno i przez to niefajnie), fantastyczne lody, no i pan lodziarz, który mówi chyba we wszystkich językach świata (7 Palmi). To wyszukane pamiątki (ale i te w złym guście też są), wyślizgane chodniki, na których łatwo, zwłaszcza w japonkach, wywinąć orła. Do tego sklepy z genialnymi witrynami, restauracje – smaki, zapachy, gwar. Nam podoba się tam wszystko.

DSC_1238

Chyba nigdzie indziej nie czuć tak bardzo ducha czasu, jak w Trogirze. To miasteczko jest bardzo nostalgiczne, a i nie da się o nim zapomnieć, bo robi wrażenie tak w ogóle, jak i w detalach. Wystarczy  szeroko otworzyć oczy, by …  czasem przecierać je ze zdumienia. Trudno powiedzieć, że Trogir jest „zrobionym” miastem – nie wygląda jak wypieszczona perełka, turystyczne cudo po liftingu. Tu wszystko jest takie… autentyczne – nowe idzie ramię w ramię ze starym, brzydkie przeplata się z pięknym, wypicowane z zaniedbanym, a w tle reklamy Coli straszy kamieniczka, która przypomina zapuszczony gołębnik.

U nas, w Polsce wszystko zostałoby otynkowane, odmalowane, wygładzone, powleczone fornirem sztampy, wtłoczone w wąskie ramki tego, co obiektywnie – w wymiarze estetycznym – poprawne, pozbawione tym samym duszy i osobowości. Trogirowi wszystko przystoi i uchodzi – jest absolutnie wyjątkowy, ujmujący i niezaprzeczalnie piękny, także w swej starzyźnie, zaniedbaniu i brzydocie.

we

Zapraszamy Was na spacer uliczkami Trogiru. Wybaczcie naszą zdjęciową amatorszczyznę – zdjęcia są robione najczęściej późnym popołudniem, nie są też poddane obróbce graficznej, ponieważ mają być dokładnie takie, jak Trogir – autentyczne.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

 

13

DSC_0004

DSC_0005

DSC_0009

DSC_0010

DSC_0030

DSC_0031

DSC_0032

DSC_0065

DSC_0077

DSC_0084

DSC_0086

DSC_0097

DSC_0098

DSC_0100

DSC_0114

DSC_0401

DSC_0402

DSC_0404

DSC_0406

DSC_0410

DSC_0411

DSC_0412

DSC_0431

DSC_0435

DSC_0440

DSC_0462

fdsa

l

z

 

Więcej artykułów na temat Chorwacji znajdziesz TUTAJ.

Monika Zalewska-Biełło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*
Strona WWW

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.