Jak zrobić koc z wełny czesankowej, czyli chunky knit blanket

Koce o grubych warkoczach, wykonane z wełny czesankowej, są obłędne. Wyglądają pięknie! Bardzo podoba nam się to majestatyczne wrażenie, które robią. Grube, ciężkie, z pięknym splotem… Och i ach! Na Was też to tak działa? Jeśli chodzi o nas, to jest to kocykowa miłość od pierwszego wejrzenia.

Okazuje się, że by stać się posiadaczką takiego uszczęśliwiającego cuda-giganta nie potrzeba tak wiele, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy około 250 zł, które pozwolą na zakup 4 kg wełny czesankowej, wolna godzina, dość zręczne ręce i fajny tutorial. Możemy pomóc.

źródło

Ile wełny potrzeba na koc?

Ile wełny potrzeba? Dużo. W zależności od tego, jak duży ma być koc – około 4-5 kg wełny. Nie jest to specjalnie subtelny wydatek. Wystarczy pobieżnie przejrzeć sklepowe oferty online oraz aukcje na Allegro, by się zorientować, że impreza ta kosztować nas będzie co najmniej 250 zł. Zdecydowanie jednak warto i to z trzech powodów.

Po pierwsze – gotowe koce są szaleńczo drogie. Po drugie – dla takiego spektakularnego efektu warto się pomęczyć (najtrudniejszy jest początek). Po trzecie – kocykowe hand made jest bardzo przyjemne (w miłym towarzystwie zwłaszcza).

źródło

Wieść niesie, że najlepszą wełną jest merynos australijski lub czesanka hiszpańska (to niestety droższa opcja niż nasza rodzima, polska wełna). Wełna ta ma długi jedwabisty włos, jest miękka i niegryząca. Wełna polska jest po prostu mniej przyjemna w kontakcie.

źródło

Teoretycznie na 1 metr kwadratowy koca potrzeba 2 kg wełny, ale tak naprawdę wiele zależy od splotu. Ciasny splot i zbity koc potrzebuje więcej wełny niż ten o konstrukcji nieco luźniejszej i nonszalanckiej. Każdy może zrobić sobie koc na swoją miarę.

1 kg wełny – koc o wymiarach 50×50 lub 60 x 80 cm

4 kg wełny – koc o wymiarach 100 x 150 cm, 200 x 100, 180 x 110

Do zrobienia koca nie potrzeba drutów – to jest naprawdę hand made. Podobają nam się też stosowane „miary”, np. by zrobić koc o szerokości 1,8 metra, należy zacząć pracę, odmierzając 10 łokci. Z kolei 6 łokci wystarczy, by udziergać koc o szerokości 1 metra.

źródło

Wady koca z wełny czesankowej:

Pozostaje nam jeszcze uczciwie i lojalnie wspomnieć o wadach kocyków z wełny czesankowej, ponieważ idealne są one tylko z wyglądu. Na co dzień bywają wymagające i kapryśne.

  • koc jest bardzo ciężki, dlatego nie wszyscy zaakceptują go w roli otulającego ciało towarzysza chłodnych wieczorów. Na pewno jednak pokochają go w roli dekoracji.
  • koc się mechaci. Nic dziwnego – wełna czesankowa służy do filcowania (z niej powstaje filc np. do hand made), dlatego dokładnie takiego efektu można spodziewać się po dłuższym użytkowaniu. Im częściej koc jest używany, tym szybciej się mechaci. Pedantki i perfekcjonistki mogą mieć z tym problem.
  • koc trudno wyprać. 4- kilogramowy koc nasiąknięty wodą… A może pralnia chemiczna?

źródło

Dość przynudzania! Zerknijcie na świetne tutoriale. I do dzieła, jako i my ruszamy.

Jak zrobić koc z wełny czesankowej

Dla tych, którzy lubią tutoriale z komentarzem (mam mały problem ze słodyczą na początku filmu, ale warto):

i wersja „bezdźwięczna”:

by me

zdjęcie tytułowe – źródło

One thought on “Jak zrobić koc z wełny czesankowej, czyli chunky knit blanket

  1. Hey mam 1 kg takiej wełny pierwszy raz będę coś z niej robić i chcialabym zrobić taki mały kocyk 60 na 80 tylko niewiem ile powinnam odmierzyć łokci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*
Strona WWW

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.