Szczęśliwy związek – jak go stworzyć?

W Kanadzie przeprowadzono badania jedenastu tysięcy par. Sprawdzano, które czują się w małżeństwie spełnione i zadowolone. Okazało się, że ważniejsze jest to, jaką relację ta para między sobą wypracowała i co się dzieje między nimi niż to, kim każdy z nich jest z osobna i z jakich rodzin pochodzą.

Ze wspomnianych badan wynika, że kluczem do poczucia satysfakcji w związku jest to, że ludzie dzielą ze sobą doświadczenia, ustalili wspólne normy odnośnie tego, co jest dozwolone, a co nie w ich związku, wytworzyli wspólne poczucie humoru.

Niekoniecznie muszą lubić to samo albo robić wszystko razem. Nie jest tak, że jak jedno tańczy w zespole tańca ludowego, to drugie też powinno. Mogą mieć odrębne pola, lecz przez lata bycia razem wytworzyli obszar wspólny, a także w ważnych sprawach wyznają wspólne wartości. To dziś ważne, bo nie tylko w szerokiej płaszczyźnie społecznej wartości dzielą ludzi, również wewnątrz par następuje czasem nagły zwrot, co prowadzi do polaryzacji. (…)

Ważne, by podzielali podobne wartości, a także towarzyszyli sobie w trudnych momentach. Jeśli żadna z osób nie zawiodła wtedy drugiej, to buduje to stabilność i zadowolenie ze związku. I nie dotyczy to tylko sytuacji dramatycznych – choroby czy straty pracy – ale również codziennych chwil.

Na przykład jedno wraca do domu zgaszone, czy drugie to dostrzega i jak wtedy reaguje? Czy pyta, okazuje troskę i daje partnerowi poczucie: „nie wiem, czy mogę się przydać, ale jestem tu z Tobą, widzę, co się dzieje”. Czy potrafi mu przekazać, że się nim interesuje i chce, żeby mu było dobrze. Czy patrzy na niego, stara się zrozumieć.

fragment rozmowy Doroty Krzemionki i Zofii Milskiej-Wrzosińskiej dla czasopisma "Charaktery" za Laboratorium Psychoedukacji 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*
Strona WWW

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.