Czy wiesz dlaczego dzieci zachowują się gorzej w obecności mamy?

Wiele mam zastanawia się, dlaczego dzieci zachowują się przy nich okropnie, strasznie lub po prostu gorzej. Choć większość z nas czuje, że zna odpowiedź, rzadko zdarza się, by ktoś tak ładnie i składnie to wyartykułował. Pozwolę sobie więc zacytować – może i tobie zrobi się lepiej?

„Czy wszyscy dookoła uważają, że twoje dziecko jest idealne, a ty się czepiasz? Tymczasem kiedy ty pojawiasz się w pobliżu zamiast małego aniołka zastajesz wściekłe diablątko? W efekcie czujesz się podwójnie sfrustrowana, bo nie dość, że dziecko urządza istne przedstawienia, to dodatkowo zastanawiasz się, co z tobą jest nie tak. Dlaczego w twojej obecności dziecko zachowuje się 100x gorzej?

Odpowiedź na to pytanie jest niesamowicie prosta. Przy tobie czuje bezpiecznie. To ty jesteś osobą, do której może się zgłosić ze swoimi wszystkimi problemami, smutkami, niepowodzeniami i frustracjami.

Nie jest prawdą, że takie emocje dotyczą tylko nas, dorosłych. Pomyśl, że przez cały dzień twoje dziecko usiłuje nauczyć się nowej umiejętności i doświadcza porażki za porażką. I kiedy się pojawiasz wreszcie może podzielić się wszystkimi kłębiącymi w nim uczuciami.

A jeśli ktoś ci sugeruje, że źle wychowujesz dzieci, bo pozwalają sobie na takie zachowania w twojej obecności – nie wierz mu. Pomyśl, że to właśnie ty stworzyłaś bezpieczną przestrzeń, w której dziecko może odreagować swoje emocje i może być sobą z pewnością, że nadal jest kochane.

Nie wiem, czy to co napisałam jest pomocne, ale czasem spojrzenie na sytuację z innej perspektywy pozwala znaleźć nowe rozwiązania”.

Ania Ślusarczyk www.babyboom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*
Strona WWW

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.