Dlaczego ludzie silni i pewni siebie nie poniżają innych

Od zawsze drażnią mnie ludzie ekspansywni, z wrażliwością nogi stołowej i chłopskim sprytem, którzy na różne sposoby, za to na każdym kroku starają się podrasować swoją samoocenę cudzym kosztem. Umniejszają czyjeś zasługi, kompetencje czy umiejętności, podbudowując tym siebie. Szydzą, wbijają szpile i cięcie ripostują, jednocześnie przechwalają się, patrzą z góry, poniżają lub lekceważą. Zobaczcie, jaki jestem fantastyczny i wyjątkowy – zwłaszcza na takim tle!  Z pewnością znacie kogoś takiego, kto kreuje się na osobę silną i pewną siebie, choć nią nie jest. To wprawdzie płytkie i bez klasy, ale skuteczne. To taki tani PR.

Ludzie silni i pewni siebie nie okazują pogardy i braku szacunku do innych.

Kilka razy zabierałam się za ten temat pewności siebie – tej prawdziwej i tej pozornej. Kwestia jest złożona, dlatego mam mnóstwo notatek. Zakopałam się. Tymczasem dziś wpadłam na genialny tekst Justyny Kopińskiej „Ma pan bardzo niskie ego„. Nie dość, że jest fantastyczny, to wyraża dokładnie wszystko, co bym chciała powiedzieć – i to w zaledwie kilku zdaniach:

„Wiele osób maskuje strach poniżaniem innych. Człowiek naprawdę pewny swojej wartości nie potrzebuje ludziom nic udowadniać. Skupia się na działaniu, a nie na tym, jak jego czyny są odbierane.

Niektórzy myślą, że wysokie ego czy samoocena to umiejętność wykorzystania ludzi lub sytuacji i poprzez to utrzymanie się ponad nimi – finansowo, towarzysko, pod względem pozycji zawodowej. Ale takie zachowanie nie ma nic wspólnego ze zdrowym ego i dbaniem o swoje potrzeby. Kiedy przyjrzymy się bliżej, zauważymy, że patrzenie z góry na innych, wykorzystanie ich, przechwalanie się chwilową przewagą, to tylko próba ukrycia swoich kompleksów.

Jak pisał Branden: trudno znaleźć bardziej znaczący symptom niskiej samooceny niż potrzeba postrzegania innych jako gorszych”. Justyna Kopińska

I jeszcze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*
Strona WWW

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.