Jak zmienić swoje życie na fajniejsze i lepsze

Niezależnie od tego, czy jesteś na zakręcie, w dołku, czy po prostu życiowy pęd wyrzucił cię na bocznicę i jesteś wypompowana, wiesz jedno – nie tak chciałaś żyć. Grasz w jakimś obcym filmie – Ty miałaś na siebie inny plan i odmienny scenariusz. Tylko gdzieś się to pogubiło. Ta świadomość bywa dokuczliwa i uwiera jak kamyk w bucie, ale to dobrze, bo jednocześnie popycha do działania. Chcesz zmienić swoje życie? To je zmień!

Nadszedł czas, by się odgruzować

Znajdź w sobie ekstra pakiet: potrzebę i chęci już masz, czas na siłę i odwagę. Zawalcz o siebie. Oczywiście wiem, że łatwo mówić i zagrzewać kogoś do walki, ale cóż – nikt nie napisze, a i nie zrealizuje Twojego życiowego scenariusza za Ciebie.

11

Nie żyj na niby, w zawieszeniu, czekając na coś bliżej nieokreślonego. Najgorsze, co możesz teraz zrobić, to nie zrobić nic. Bo wtedy przegrałaś.

Zadaj sobie kilka pytań

Znajdź czas dla siebie. Pobądź trochę sam na sam ze sobą. Idź na spacer – wyloguj się na chwilę z codzienności. Po co? By poznać prawdziwą siebie, sięgnąć do ukrytej szuflady z marzeniami, potrzebami, pragnieniami i oczekiwaniami; odkryć to, co ważne, a co pokrył kurz. Odkryj talenty. Znajdź mocne strony. A później, by nadać kierunek zmianom, zadaj sobie kilka pytań.

Pytania:

Co Ci daje szczęście?

Jaka chciałabyś być?

O jakim życiu marzysz?

Co chciałabyś zmienić? Co poprawić? Co wyrzucić?

Jak znaleźć czas dla siebie?

11

Grunt to dobra motywacja

Grunt to dobra motywacja! Droga do celu, jakim jest życie na swoją miarę, może okazać się wyboista i kręta, ale nie musi – sama świadomość podjęcia wyzwania może dać siłę, radość i prawdziwego energetycznego kopa. Co chcę powiedzieć? Że ważne są: odpowiednie podejście i motywacja. Odnajdź je w sobie. Znajdź do siebie klucz. Pieniądze, samorealizacja, zmiana pracy, wyjście z impasu, toksycznej relacji czy długów to dobre motywy i atrakcyjne, ale często odległe cele (co zniechęca). Cudownie by było, gdyby motywacja była bezwarunkowa, by sama myśl o podjęciu wyzwania, zmianie i wykonywanej pracy pozytywnie Cię nakręcały.

Poczuj w sobie energię zmian

Poczuj w sobie energię zmian! Wiesz, czego chcesz od życia i zdecydowałaś się po to sięgnąć. To świetnie! Wyraź tę gotowość także aktywnością.

 

11

Twoje hobby dopomniało się o uwagę, a może pasjonuje Cię coś całkiem nowego? Zainwestuj w siebie. Chcesz fotografować, malować, pisać kryminały? Zapisz się na kursy. Marzysz o nauczeniu się języka, chcesz zdobyć nowe umiejętności? Poszukaj dobrych szkoleń, warsztatów, kup stosowne książki. Chcesz zmienić pracę? Otwórz się nie tylko na oferty zatrudnienia, ale i sama go aktywnie poszukuj. Stwórz super CV, doszkalaj się, bądź gotowa na zmianę. A może tęsknisz za swoim dawnym życiem, bo brakuje Ci przyjaciół i znajomych? Odszukaj ich – zadzwoń, napisz, zainicjuj spotkanie. Nie robisz nic dla siebie na co dzień? Kup karnet na basen i zarezerwuj każde wtorkowe popołudnie dla siebie – chodź wtedy do kina lub na kawę z przyjaciółką. Ile głów, tyle pomysłów; ile serc, tyle pragnień. Ja nie wiem, co chcesz w życiu zmienić, ale Ty – już tak!

Ludzie mogą dojrzewać i całkowicie zmieniać swoje życie. Z upływem lat staje się to trudniejsze i trwa dłużej. Jednak wiedza o tym, że zmiana jest możliwa, i samo pragnienie wprowadzenia zmian – to są dwa pierwsze duże kroki. Możliwe, że jesteśmy powolnymi uczniami, ale wszyscy jesteśmy zdolni do nauki.

Virginia Satir

Daj się ponieść, ale zachowaj równowagę

Daj się ponieść, ale zachowaj równowagę. Emocje są fantastyczne, ale… nie wyłączaj myślenia. Czasem po prostu nie da się postawić wszystkiego na jedną kartę – wszak mamy rodziny, dzieci, kredyty czy zobowiązania. Dlatego podejmuj odważne decyzje, a nawet ryzyko, patrz daleko i śmiało, ale zmiany wprowadzaj z głową.

12

Wizualizuj, myśl pozytywnie, afirmuj

Wizualizuj, myśl pozytywnie, afirmuj. To naprawdę działa! Otaczaj się dobrymi i życzliwymi Ci ludźmi, dostrzeż szczęście w małych rzeczach. Jedz dobrze, wysypiaj się, bądź aktywna fizycznie. Odwiedzaj fryzjera, kosmetyczkę czy masażystkę – rozpieszczaj się! Kup sobie dobrą książkę lub ulubione perfumy, znajdź czas na hobby i przyjemności. Spędzaj czas z rodziną – celebruj te chwile. Doceniaj to, co masz. Odpuszczaj, co możesz odpuścić – czasem zupełnie niepotrzebnie jesteśmy więźniami obowiązków. Dbaj o siebie. No i myśl o sobie dobrze – bądź dla siebie zwyczajnie życzliwa.

11

Na koniec powiem Ci coś jeszcze. To jest Twój czas – nie schrzań tego. Napisz swój scenariusz na nowo i uwierz w niego. Bo wszystko jest możliwe – tę tezę potwierdza wiele prawdziwych historii, o których pewnie kiedyś opowiem. Podejmij wyzwanie. A kiedy już w gąszczu życiowych ścieżek, dróg i autostrad znajdziesz tę własną, odzyskasz harmonię i szczęście. Odnajdziesz siebie! Czy warto? No ba!

I pamiętaj, że

Każdy z nas sam ponosi odpowiedzialność za swoje życie: to znaczy za swoje emocje, myśli, sens swojego życia. I jest w tym coś PRZERAŻAJĄCEGO, bo kiedy bierzesz na siebie tę odpowiedzialność, to nagle konfrontujesz się z własną samotnością. Nie możesz już nikogo obwiniać za życie, jakie prowadzisz. Owszem, twoje dzieciństwo w określony sposób wpłynęło na ciebie i cię ukształtowało, ale gdy jesteś dorosły, przestaje to być wymówką. Tylko ty ‒ i nikt inny! ‒ ponosisz odpowiedzialność za swoje życie. To jest ten punkt, w którym każdy człowiek musi dokonać egzystencjalnego wyboru: czy chcę wziąć na siebie tę odpowiedzialność, czy wolę pozostać ofiarą?

Jesper Juul

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*
Strona WWW

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.