Zmień myślenie, by zmienić swoje życie

Kiedy byłaś małą dziewczynką, wydawało Ci się, że możesz być kim tylko chcesz. Scenariusze, które sobie rozpisywałaś w małej główce, były bajkowe. Nieważne były predyspozycje czy inne błahostki. Miałaś przecież dziecięcą wiarę i cały świat u swoich stóp. Mogłaś absolutnie wszystko.

Najpierw miałaś plan, by zostać księżniczką, w pakiecie z pięknym zamkiem i księciem na białym koniu. Szybko jednak zrozumiałaś swój błąd i postawiłaś na niezależność. Pamiętasz, kim planowałaś zostać? Baletnicą, archeologiem, a może modelką?

aroni-738306_1920

Dziś zerkasz nieśmiało w lustro

Dziś zerkasz nieśmiało w lustro i przykro Ci, że tę małą dziewczynkę zawiodłaś. Patrzysz na swoje życie i myślisz, że nie tak miało być. Nie jesteś ani księżniczką, ani baletnicą czy modelką. Nie masz zamku i zasobnego portfela, a i nie umiesz wykonać piruetu – do ziemi dociska cię kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, ogrom obowiązków i kilka kilogramów na plusie. Masz w sobie co najwyżej coś z archeologa – ale tylko wtedy, gdy pod odpowiednim kątem spojrzeć na Twoje codzienne próby odgruzowania mieszkania, ukrytego pod stosem zabawek i porozrzucanych ubrań.

Przez życie biegniesz

Przez życie biegniesz – rozmieniona na drobne i rozbita na role. Codziennie przemierzasz tę samą trasę: praca-dom, po drodze zahaczasz o żłobek, przedszkole, szkołę, drogerię, piekarnię i aptekę… Uff! Pamiętasz o każdym i o wszystkim – jesteś wzorową mamą, pracownicą i żoną. Trudno się dziwić, że brak Ci tchu.

„Życie nie toczy się tak, jak powinno, ale jest takie jak jest. Sposób w jaki sobie z tym radzisz, stanowi całą różnicę.”

Virginia Satir

Współczesny świat jest bezwzględny dla kobiet i stawia im wyśrubowane, absurdalne wymagania. Starasz się być idealna na wszystkich frontach. A Ty? Kim jesteś w tym gąszczu zadań, obowiązków i powinności? Jaka jesteś dla siebie? Czy żyjesz tak, jak chcesz?

Czy żyjesz tak, jak chcesz?

Zaskoczyły Cię te pytania? Niewygodne, prawda? Jeśli teraz w Twojej głowie pojawiła się myśl, że się pogubiłaś i żyjesz jakimś przypadkowym, nie swoim życiem, to brawo! Właśnie zrobiłaś pierwszy krok w kierunku – wybacz, nie mogę tego ująć inaczej – dobrej zmiany.

„Co­kol­wiek za­mie­rzasz zro­bić lub marzysz, że możesz zrobić, zacznij. Odwaga jest geniuszem, w którym tkwi moc i magia. Zacznij teraz.”

Johann Wolfgang Goethe

I na koniec…

„Bo najciężej jest ruszyć. Nie dojść, ale ruszyć. Dać ten pierwszy krok. Bo ten pierwszy krok nie jest krokiem nóg, lecz serca. To serce najpierw rusza, a dopiero nogi za nim zaczynają iść. A na to nie tylko trzeba siły, ale i przeznaczenia, żeby przemóc serce i powiedzieć, to ruszam.”

Wiesław Myśliwski

Bo zmiany najlepiej zacząć od siebie

„Kiedy byłem młody, chciałem zmienić świat. Dorosłem i zdałem sobie sprawę, że to zadanie przerasta moje siły, więc postanowiłem zmienić tylko swój kraj. Lecz z wiekiem zdałem sobie sprawę, że i to zadanie nie jest na miarę moich możliwości, postanowiłem zatem zmienić jedynie swoje miasto. Kiedy i to zadanie okazało się zbyt ambitne, próbowałem zmienić swoją rodzinę. Teraz, będąc starcem, wiem, że powinienem był zacząć od zmieniania samego siebie. Gdybym był zaczął od siebie, może udałoby mi się zmienić swoją rodzinę, miasto, albo nawet kraj, a – kto wie – może nawet świat.”

Chasydzki rabin, cyt. za Martin Buber

A teraz… Jak zawalczyć o siebie? Jak zmienić swoje życie? Zacznij od zaraz! Przejdź ze mną dalej, do konkretów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*
Strona WWW

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.