Zwyczajne życie jest wystarczająco dobre, by się nim cieszyć. Fajne cytaty

Noworoczne postanowienia, podsumowania i bilanse, rewolucje zaplanowane na poniedziałek i na „od następnego miesiąca”. Cele, daty, terminy. Znasz to? Na bank! Przecież wszyscy pędzimy na oklep codzienności, najczęściej z entuzjazmem i optyką konia dorożkarskiego. Gubimy się i rozmieniamy się na drobne, tworząc paradoksy. A przed śmiercią i tak wszyscy żałujemy tego samego.

Zwyczajne życie jest wystarczająco dobre, by się nim cieszyć.

Tymczasem zwyczajne życie jest wystarczająco dobre, by się nim cieszyć. Dlatego nie dajmy się wkręcić i wmontować w bezduszne konwenanse i nie swoje schematy. Cieszmy się tym, co mamy. Doceniajmy banały. Nie grajmy ról w cudzych filmach, realizujmy autorskie scenariusze. Bądźmy sobą. Nie róbmy sobie złych rzeczy, pielęgnujmy nawyki szczęśliwych ludzi. Delektujmy się chwilą, dostrzegajmy niedostrzegalne. No i zmieniajmy swoje życie tylko wtedy, gdy czujemy faktyczną potrzebę zmian.

Zobacz!

Tymczasem wszystko polega na tym, żeby człowiek był taki, jaki jest

Wszystko polega na tym, żeby człowiek był taki, jaki jest, żeby nie wstydził się chcieć tego, czego chce i marzyć o tym, o czym marzy. Ludzie są na ogół niewolnikami konwenansów. Ktoś im powiedział, że powinni być tacy i tacy, i starają się być takimi aż do śmierci, nie wiedząc nawet, kim byli i są naprawdę. Nie są wiec nikim i niczym, postępują niejednoznacznie, niejasno, chaotycznie. Człowiek przede wszystkim musi mieć odwagę być sobą.

Milan Kundera

źródło zdjęć: internet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*
Strona WWW

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.